Příprava k vyšetření

Kolonoskopie

I. Dva dny před vyšetřením:

 • Snídaně – normální
 • Oběd – lehce stravitelné jídlo
 • Večeře – již nevečeřet (možno event.čistý tekutý vývar), hojně tekutin

II. Den před vyšetřením:

 • Je třeba celodenního lačnění – hojně tekutin (voda,čaj, káva,minerálky, ovocné šťávy – vše mimo mléka!)
 • Pokud jste diabetik na terapii insuliny, musí příprava proběhnout za hospitalizace, pokud užíváte na cukrovku jen tablety (antidiabetika), pak je musíte při přípravě a lačnění vysadit.Z trvalé medikace je také třeba nejméně 4 dny před vyšetřením vysadit i preparáty s obsahem železa ( Ferronat, Aktiferrin, Sorbifer, Tardyferon, Maltofer …)
 • Je vhodné 4-5 dní před vyšetřením vynechat v potravě celozrnné pečivo, potravu s obsahem máku, ovoce a zeleninu s obsahem malých zrníček jako je rybíz, kiwi, maliny, jahody, angrešt, hrozny, rajčata…

Vlastní příprava

S prázdněním přípravkem FORTRANS začněte před polednem.

Přípravek FORTRANS obsahuje 4 sáčky. Jeden sáček se vždy rozpustí v jednom litru vlažné vody a vypije se asi během jedné hodiny. Pokud odchází konečníkem po vypití 3 sáčků již pouze voda, pak pití FORTRANSU ukončete a pijte nadále jen výše uvedené tekutiny a zbylý sáček vezměte s sebou k vyšetření. Pokud odchází ještě voda zbarvená stolicí, pak rozpustit a vypít ještě i čtvrtý sáček. Připravený roztok si můžete ochutit šťávou nebo sirupem.

Pokud nezvládnete vypít všechny čtyři litry roztoku Fortrans, snažte se „dopít“ dané množství jinými čirými tekutinami – obecně platí, že čím větší množství tekutin vypijete, tím lépe je tračník připraven k endoskopii.

Přes den přípravy spíše odpočívat, klidový režim.

III. V den vyšetření:

Od rána můžete do kolonoskopického vyšetření po malých doušcích nadále popíjet čiré tekutiny a zapít i nezbytné léky například na vysoký tlak – nikoliv na cukrovku!! To ale neplatí v případě, pokud máte ve stejný den plánováno i vyšetření horní části zažívacího traktu – gastroskopii: pak před vyšetřením od půlnoci nic nejíst, nepít a nekouřit, k vyšetření přijít s podepsaným a vyplněným poučením o vyšetření (tzv. informovaným souhlasem ) – pokud jste jej od nás neobrželi spolu s tímto návodem k přípravě, vyplníte si jej dodatečně u nás v ambulanci ).

Je-li to možné, dostavte se k vyšetření s doprovodem – pokud pojedete autem, pak zpět musí řítit doprovod! Pokud mít doprovod nebudete, nemůžeme Vám bezpečně podat před nebo v průběhu vyšetření uklidňující injekci tišící eventuelní bolest při zavádění přístroje.

Po vyšetření:

Po zbytek dne po výkonu by jste měli zůstat v klidu a odpočívat, neměli byste provádět fyzicky namáhavou činnost nebo činnost vyžadující zvýšenou pozornost, odložit na pozdější dobu všechna důležitá rozhodnutí.

Po vyšetření jíst nejprve kašovitou stravu a hojně tekutin, vyhýbat se první den po vyšetření nadýmavým pokrmům, normální stravu již možno druhý den při snídani.

Nefrologické vyšetření moči

 • Začínáme den před plánovanou kontrolou ve 4.00 ráno do WC
 • Každé další močení během 24 hodin do jedné sběrné nádoby
 • Poslední močení do sběrné nádoby bude ve 4.00 ráno v den kontroly
 • Nyní dobře změřit celkové množství nasbírané moči za 24 hodin, zamích a vzorek nalít do zkumanevk nebo vymyté lahvičky od léků
 • Odběr krve ráno na lačno v ambulanci + ještě jednou všechnu čerstvou moč za poslední 3 hodiny v (7.00).

Glykemická křivka

Odběr se provádí ráno na lačno! Před odběrem se od půlnoci nejí, nepije ani voda, nekouří a neužívají se léky!

Tři dny předem by kažýd měl jíst stravu, jakou konzumuje běžně. Je třeba zachovat i obvyklou fyzickou zátěž. Nedoporušuje se v této době držet např. redukční dietu nebo naopak se přejídat. Výsledek testu by pak byl zkreslený.

V den objednání se dostavíte na interní ambulanci v 7.30, Vyšetření trvá 2 hodiny. Během vyšetření se nesmí jíst, pít a odcházet z čekárny!

Gastroskopie

Lehká včeře a 12 hodin před výkonem nejíst, nepít, nekouřit.